WordPress Nedir ve Ne Amaçla Kullanılır?

Tanımsal açıdan “içerik yönetim sistemi” olarak ta adlandırılan WordPress scripti, web siteleri oluşturmak için kullanılan bir paket yazılımdır. Dünyanın en gelişmiş ve en önemli yazılımlarından biri olan WordPress açık kaynak kodlu bir CMS yazılımı olmaktadır. Webmasterlar olmak üzere birçok kullanıcıya ücretsiz olarak sunulan bir yazılım olmakta. Web sayfaları geliştirmek ve kullanmak maksadı ile tercih edilen WordPress metin ekleme ve silme, video ekleme ve silme, bunların yanı sıra birçok farklı alternatifi içerisinde bulundurmaktadır. En güçlü rakipleri arasında yer alan ve hemen arkasında beliren Joomla bile her ne kadar kapsamlı bir güce sahip olsa da henüz WordPress alt yapısına sahip bir sistem dahilinde olmamaktadır.

14 YILDIR ZİRVE’DE

İnternet sitesi hazırlamak isteyenler için vazgeçilmez bir kaynak olan WordPress, 19 yaşında Matt Mullengweg tarafından 2003 senesinde hazırlanmış bir sistem olmaktadır. WordPress ne zaman çıktı sorusuna en net cevap bu olurken, kısa zaman’da kendini tüm dünyaya tanıtan sistem olarak karşımıza çıkan bu yazılım bilinen blog siteleri olarak karşımıza çıkan öbeklerle gündeme gelmiştir. PHP diliyle kodlanan ve günümüzde “open source” yani açık kaynak yazılımı olarak ta bilinen WordPress, geliştiriciler tarafından yapılan temalar sayesinde artık sadece blog değil firma, magazin, haber, video, e-ticaret, dernek ve daha birçok farklı kategoride yer alacak web sitesi için temaların geliştiği özenli bir sistem olmakta.

WordPress Temaları Ücretsiz Mi?

Bu soruya cevaben; tamamen size kalmış bir opsiyon durumunu oluşturuyor diyebiliriz. Çünkü WordPress’e ait binlerce kullanıma hazır ücretsiz tema bulunuyor. Mobil uyumlu ve aynı zamanda “Responsive” adını taşıyan her çözünürlüğe uyum sağlayan ücretsiz WordPress temalarına ek olarak dilerseniz ücretlileri de tercih edebilmektesiniz. Dünyanın birçok ülkesinde bulunan WordPress tema geliştiricileri, kullanıcıların istekleri doğrultusunda sürüm temalar ortaya çıkararak bunları çeşitli ticaret forumlarında satışa çıkarmaktadır. Öte yandan sadece kendinize özel bir tema olmasını istiyorsanız, bunun için tasarım, CSS/HTML ve az biraz da PHP kod bilgisine ihtiyacınız olacaktır. Bunun yerine dilerseniz cüzi miktarlar karşısında birçok ticari forumda bulunan WordPress geliştiricileri ile iletişime geçerek istekleriniz doğrultusunda kendi siteniz için özel bir tasarım yaptırabilirsiniz.

BASİT YÖNETİM PANELİ İLE PROFESYONEL ADIMLAR

Profesyonel bir yazılım olduğu gibi, basit bir işleyiş sistemine sahip olan WordPress, yöneticisi tarafından oldukça rahatça kullanılabilinen bir sistem olmaktadır. Blog içerisine gönderilen yeni yazıların tamamı ana sayfada görüntülenirken, diğer özel sayfalarına da dilediğiniz içerikleri paylaşabilmektesiniz. WordPress yönetim paneli üzerine de oldukça gelişmiş ve kolay kullanım sunan bir ara yüze sahiptir. İngilizce ana dilinde başta olmak üzere Türkçe ve daha birçok dünya dili için özel olarak dil seçenekleri bulunuyor. WordPress yazılımını kendi ana dilinizde veya farklı bir dilde de kurulumunu gerçekleştirebilirsiniz. Bu tamamen size kalmış bir ayrıcalık. Bunların yanı sıra özetle belirtmek gerekirse günümüzde üst sıralarda olmak isteyenlerin tercihi de WordPress olmaktadır. SEO açısından Google dostu bir yazılım olması da kullanıcılar için avantaj sayılmakta. Yazılımı indirmek için “WordPress İndir” terimini arama motorlarından arattırarak veya resmi sitesi olan http://www.wordpress.org adresine erişim sağlayarak orijinal dosyalarını indirebilirsiniz. Türkçe sürüm için http://tr.wordpress.org adresine girerek dosya indirme işlemini başlatabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan ZyXEL LTE5366 Hakkında Merak Edilen Herşey başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*