Yabancı Animelerdeki Türk Esintileri

Yabancı Animelerdeki Türk Esintileri

Türkler olarak anime kültüründe pek gelişmiş olduğunuz söylenemez. Çok az sayıda yerli yapım var. Yabancı yapım film ve dizilerde Türkiye ile ilgili bir şeyler görünce de istemsizce mutlu oluyoruz. Başta yemekler olmak üzere birçok konudan Türklere özgü kavramları yabancı animelerde görmek mümkün. Yazımızda sizler için yabancı animelerde geçen Türkiye etkilerini sıraladık.

 

1. Cowboy Bebop


Listemizin ilk sırasında ünlü anime dizilerden biri olan, anime severlerin adını mutlaka duymuş olduğu Cowboy Bebop var. Anime Hajime Yatate’nin 1999-2000 yılları arasında yayınlanan animesinden uyarlanmış ve 2001’de hayat bulmuştur. Bilim-kurgu, komedi, macera türündeki dizi 26 bölüm sürmüştür. Bir grup paralı avcının anlatıldığı dizinin konusu kadar müzikleri ve çizimleri de çok beğenilmektedir. Dizinin 8. bölümü Kapalıçarşı benzeri bir yerde geçmektedir. Arkadaki seslerde Türkçe konuşmalar geçmektedir. Dükkan tabelaları da Türkçedir. Aile pazarı tabelası, hatta Leyla ve Mecnun dizisinin efsane bakkalı Erdal Bakkal‘ın tabelası görülmektedir.

 

2. D.Gray-man


Listemizin bu sırasında yine anime severlerin yakından tanıdığı D.Gray-man var. Katsura Hoshino’nun aynı adlı manga serisinden uyarlanan anime Japon televizyonlarinda 2006-2008 yılları arasında yayınlanmıştır. 103 bölüm süren animenin yoğun ilgiden dolayı 2016 yılında 13 bölümlük devamı D.Gray-man Hallow adıyla yayınlanmıştır. Allen Walker Black Order Exorcist grubunun üyesidir ve Millennium Earl ve Akuma ordularına karşı mücadele vermektedir. Dizinin 42. bölümü İstanbul‘da geçmektedir. Karaköy, Türk kahvesi, Maraş dondurması, Osmanlı halısı Unkapanı sarnıçları, döner gibi birçok etnik unsura rastlamak mümkündür.

 

3.Trinity Blood

Listemizde sırada fantastik, vampir animesi Trinity Blood var. 2005 yılında yayınlanan anime dizi 24 bölüm sürmüştür. Uzak bir gelecekte bütün insan uygarlıkları yıkılmış ve vampirler ortaya çıkmıştır. Vampirlerin ortaya çıkmasıyla birlikte insanlarla vampirler arasındaki savaş da baş göstermiştir. Savaşta insanların merkezi Vatikan vampirlerin merkezi ise Bizans bölgesi ve İstanbul‘dur. Vampirler İstanbul’u güneş ışınlarından korumak için fanus içine almışlar. İstanbul’un gelecekteki o görüntüsü ise bugünkü İstanbul’dan ve Osmanlı’dan izler taşıyor.

 

4. Shoukoku no Altair


Listemizin son sırasında konusuyla gönüllerimizi fetheden Shoukoku no Altair var. Anime Kotono Katō’nın 2007’den beri yayınlanan animesinden uyarlanmıştır ve 2017’de ekranlardaki yerini almıştır. Konu Rumeliana denilen büyük bir kıtada geçer. Bir imparatorluğun çok genç bir padişahı olan Mahmut Tuğrul Paşa ana karekterdir. Alternatif bir zamandaki Osmanlı İmparatorluğu anlatılmaktadır. Dizide Osmanlı’nın mücadele ettiği bir başka devlet vardır. Anime doğrudan Türkleri konu alan bir ilk niteliğinde.

Bir önceki yazımız olan En İyi 5 Korku Animesi başlıklı makalemizde anime, En iyi 5 ve Korku hakkında bilgiler verilmektedir.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*