Yapay Zeka Nedir? Yapay Zekanın Çalışma Şekli Nasıldır?

Yapay zeka canlı olmayan, fakat tıpkı bir canlı gibi davranabilme becerisine sahip olan yazılım ya da makine işleyişi olmaktadır. Birbirinden farklı olarak canlılara özgü davranış veya hareketleri sergileyerek ortaya çıkardığı bu beceriler sayesinde işlevselliğini devam ettirir. Ek olarak insanlar tarafından verilen komut emirleri doğrultusunda da rasyonel bir algoritma üzerinden çözüm sağlamak ve geliştirme durumlarını sağlamaktadır.

Yapay Zekanın Çalışma Şekli Nasıldır?

Canlılardan alınan örnek davranış ve çalışma mantığı ile yürütülerek geliştirilen yapay zekalar, tıpkı canlılara yönelik durumları ortaya koymaktadır. İnsan ve hayvanlar gibi düşünebilme, cevap verme, karar verme ve öğrenme gibi mekanizmalara hedeflenerek geliştirilmektedir. Bu yazılımlar çeşitli işlemler dahilinde sürekli kendini geliştirerek çalışma düzeneğine alınmaktadır. Bu kapsamda tembel insanlara karşın makinelerin gücü gün geçtikçe daha kalıcı olarak günümüzde yer edinen üstün teknoloji formatlarını haznesinde barındırmaktadır.

Yapay Zekanın Farkları Nelerdir?

Yapay zekada unutulmaması gerekilen en önemli etken bir yazılım doğrultusunda insanlar tarafından ortaya çıkarılmasıdır. Yani bir bilgisayara hangi komutları verirseniz, yapay zeka bu kapsamda size o cevabı iletmekle görevlidir. Bu kapsamda eğer komutlar, bilgiler ve davranışlar doğru bir şekilde entegre edilmiş ise, bilgisayarın hata yapabilme riski sıfıra yakın olabilmektedir. Bunun yanı sıra yapay zeka sistemleri birçok insanın yapamadığı algoritma, matematiksel ve daha birçok farklı işlevsellik gibi işleyişleri rahatlıkla yapabilmektedir. Buna en iyi örneklerden biri de insansız hava uçaklar ve benzeri zeka algoritmasına sahip robotik makinelerdir. Dünyanın gidilemeyen noktalarına, okyanusun en dibine ve daha birçok sırların yattığı dünyanın bilinmeyen güzellikleri yapay zekaya sahip robotik makineler tarafından halen keşfedilmektedir.

Yapay Zekanın Günümüzdeki Önemi ve Kötü Tarafları Nelerdir?

İçerisinde bulunduğumuz zamanlar içerisinde halen yapay zekanın önemi fark edilmemiş olabilir. Fakat insanlık soyunun teknolojiye dayalı yapay zeka sayesinde kurtulacağını da düşünmemek elde değil. Buna yönelik birçok gezegenin keşfi, hastalıklara çare ve daha birçok duruma yönelik çözümler yapay zekalar kapsamında gerçekleştirilebilmektedir. Ek olarak kötü taraflarına değinecek olursak, oldukça maliyetli ve yapımı/geliştirilmesi zor bir alan olduğunu söylemek mümkündür. Bakım ve tamir gibi işlemlerde de oldukça zor bir durum kapsamı oluşturmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Bataryalara Yapay Zeka Desteği Geliyor başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*