Yapay Zeka İnsanlardan Daha Akıllı Olacak

Yapay Zeka İnsanlardan Daha Akıllı Olacak

 

Yapay zekanın hızla gelişmesi ile birlikte, insanlardan daha akıllı makinenin meydana gelmesi zamanla hayatımıza girmesi kaçınılmazdır. Fakat çoğu kişiler az zaman kaldığını söylüyorlar. Ray Kurzweil’in masasına oturduğunuz takdirde The Singularity’nin 2045 senesinde gerçekleşecek olacağına inanabilirsiniz. Louis Rosenberg’le birlikte yola çıkarsak bu tarihi 15 sene kadar önceye yani 2030 yılına kadar indirebiliriz. MIT’den Patrick Winston da 2040 yılını işaret ediyor. 3 değerli bilim adamının ortak olduğu en önemli nokta ise, The Singularity açıkçası Teknolojik Tekillik diğer bir deyişle gelecek zamanda yapay zekanın insan zekasının önüne geçerek, insan doğasını önemli ölçüde değiştireceğine inanılmaktadır.

Bilim Adamlarının Verdiği Tarihlerdeki Önem

 

İnsanoğlu yüzyıllar boyunca teknolojiyi hızla geliştirmiştir. Uzun zaman boyunca da yapay zekâ üstünde çeşitli araştırmalar yapılıyor. Sonuç çok da tatmin edici olmamıştır. Bu anlamda 15 senelik zaman farkının önemi olur mu? Çoğu kişi tarafından yapay zekanın babası olarak anılan yapay zekâ firması, Nnaısense, ortağı ayrıca bilim adamı, İsviçre Yapay Zekâ Laboratuvarı IDSIA’nın yöneticisi Jürgen bu konuyla ilgili olarak çeşitli açıklamalar yapmıştır. Bu teknolojinin 30 sene sonra geleceğinin sinyallerini vermiştir. Eğer ki yapılan araştırmalara ara verilmez ise, beyin kadar bağlantılı, daha hızlı ve ucuz bilişsel cihazları görme olanağımızın olduğunu belirtmiştir. Jürgen beyin kadar gelişmiş ve ucuz bu cihazların 50 sene sonra gerçek hale geleceğini belirtti. Yapılan bu cihazlardan çok fazla olacağı, yapay zekaların akıllı hale geleceğinin altını çizdi.

 

Çağımızda dünya maalesef küresel ısınma, mülteci krizi gibi çeşitli karmaşık zorlular ile karşı karşıyadır. Hepsi belirli bir zaman sonra yeryüzündeki herkesi geri dönüşümü olmayan bir biçimde etkileyecek birçok sorun ön plandadır. Asıl önemli olan değişim, yaşanacak olan bu sorunlara nasıl tepki vereceğimizi etkileyecektir. Yaşanacak tüm bu karmaşık dönem endüstriyel devrimden daha fazlasıdır. Jürgen, insan ve yaşamı çok fazla aşan bir olaydır diye ifade ediyor.

 

Yapay Zekâ ile İnsanüstü İşçiler

 

Kimyasal evrimden sonra biyolojik yaşam ortaya çıktığında, 3,5 milyar sene önceydi. Cansız ve basit elementlerin gelişi güzel bileşimi sonucunda günümüzde gezegeni oluşturan türlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Jürgen, evrenin şimdi daha az karmaşıklıktan daha fazla karmaşıklığa doğru adım attığını ifade ediyor. Yapay zekâ insanları teknolojinin de yardımı olmadan insanüstü işçiler konumuna getirecektir.

Yapay Zekanın Olumsuz Yönleri

 

Makinelerin, insanların yaptığı işi yapması sebebiyle işlev görecek ve yapay zekâ çalışmaları gün geçtikçe hız kazanıyor. En başta teknoloji olmak üzere çoğu alanda yenilikler getirecektir.  İnsanların yaptığı işi daha hızlı, kusursuz ve verimli yapabilme özelliğine sahip olacak olması nedeniyle robot çağının temellerinden olacağı ifade edilmektedir. Konusunda uzman kişiler 20 sene içinde insanlığa sunulacak yapay zekanın büyük riskler taşıdığını belirtiyor. Kötü bir şekilde yönetilecek yapay zekâ, ekonomik ve mali açıdan büyük zararları da meydana getirebilir. Toplumsal ve kurumsal alanlarda yapay zekâ teknolojileri çoğu alanda hayatımıza girmiş durumda.

 

 

Bir önceki yazımız olan Booking.com Türkiye’ye geri döneceğinin sinyalini verdi başlıklı makalemizde booking, booking kapalı ve booking.com hakkında bilgiler verilmektedir.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*