YouTube’dan Para Kazanma Teknikleri

YouTube günümüzde 7’den 70’e birçok insanın video izlediği bir sosyal paylaşım platformudur. Aynı zamanda video alanında lider bir servistir diyebiliriz. Merak ettiğiniz konular hakkında bilgi edindiğiniz, vakit geçirmek üzere eğlendiğiniz bu video paylaşım platformunda insanların ciddi gelirler elde ettiğini duymuşsunuzdur. Evet doğru duydunuz. YouTube üzerinden tam zamanlı çalışarak geçinen insanlar mevcut. Nasıl ki bir web sitesi, blog sitesi açıp içerikler ve makaleler paylaşarak reklamlardan para kazanılıyorsa aynı mantık ile YouTube aracılığıyla da para kazanılmaktadır. Bu konuda tek fark üretilen içeriklerin metin veya resim olmasından ziyade yalnızca video olmasıdır.

Blog Sitesine Göre Avantajı Nedir?

Blog yazarak para kazanmaya göre YouTube’dan para kazanmanın avantajından bahsedecek olursak şunu söyleyebiliriz; YouTube, blog sitelerine göre daha hızlı yükselebileceğiniz bir alandır. Yani Blog sitesi açarak para kazandıracak düzeyde okuyucu-ziyaretçi kitlesi toplamak oldukça zaman almaktadır ancak YouTube’da bu süreç biraz daha kısadır. Yine de internetten para kazanma alanında her işte olduğu gibi YouTube’ta da uzun vadeli emek isteyen bir sürece hazır olmanız gerektiğini söyleyebiliriz.

Diğer bir avantajından daha bahsedecek olursak, Blog yazarak para kazanmanız için gerekli olan teknik bilgilere sahip olmanız (web sitesi açma, site düzenleme ve yönetme gibi) gerekir. Ancak YouTube için hiçbir teknik bilgiye sahip olmanıza gerek yoktur. Eğer video çekebiliyorsanız bu başlangıç için yeterli bir teknik bilgidir.

Nasıl Başlarız?

Öncelikle YouTube’dan para kazanmak için ilk adım ne yapacağınıza karar vermektir. İlginç konulara yönelmelisiniz. Saçma bir konu da olsa, “yapabileceğim bu ama bunu kim izler ki” diye düşünmeyin. YouTube televizyon dünyası gibi değildir. İnsanlar saçma da olsa onlara ilginç gelecek şeyleri izlerler. Eğer çekeceğiniz konu ve konsepte karar verebildiyseniz şimdi adım adım yapacaklarınızdan bahsedelim.

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır?

  1. Hesap Oluşturun

Bu konudan bahsedilecek çok fazla bir husus yok aslında. Günümüzde her internet kullanıcısı çeşitli platformlara üye olarak hesap oluşturabilmektedir. YouTube’ta da aynı şekilde Gmail hesabınızla giriş yapıyor ardından kullanıcı panelinizden kanal oluşturabiliyorsunuz. Kanal ayarlarından kanalınıza isim verebilir, kanal resimlerinizi yerleştirebilirsiniz.

  1. Video Çekmek

İşin en önemli kısımlarından biri olan video üretim kısmıdır. Kaliteli bir kameranız yoksa bu aşamayı cep telefonunuzla da halledebilirsiniz. Nitekim önemli olan sunacağınız içeriktir. Video içerikleriniz için fikir bulmakta güçlük çekiyorsanız size tavsiyemiz yabancı YouTube kanallarını takip etmeniz, kimlerin ne tür içerikler ürettiklerine, hangi konuları işlediklerine bakmanız ve onlardan esinlenmeniz oldukça faydalı olacaktır. Televizyon dünyasında da birçok sevilen program ve dizi formatları yabancı medyalardan esinlenilerek veya projelerin telif hakları satın alınarak yayımlanmaktadır. Bu mantıkla yabancı içeriklerden esinlenip farklı konular ortaya koyabilirsiniz. Videolarınızı ise basit video düzenleme programlarıyla kesip biçebilirsiniz. Bu programlardan örnek vermek gerekirse, camtasia studio, premier, movie marker gibi programları kurcalayabilirsiniz.

 

Not: Kesinlikle üreteceğiniz içerikler özgün olmalı. Yani bir başkasının videosunu kanalınızda yayımlarsanız telif hakkından kanalınız kapatılabilir ya da o videodan hiçbir şekilde para kazanamazsınız. Aynı şekilde bir başkasının yaptığı videonun birebir aynısını yapmanız sizi taklitçi yapacak ve ancak o videonun aslını yüceltmiş olacaksınız.

  1. Süreklilik

YouTube’dan para kazanmak istiyorsanız birçok mecrada olduğu gibi sürekli bir şekilde sabırla devam etmelisiniz. 10-20 tane video üretip yayımladım ancak halen para kazanamıyorum diye düşünmeyin. Çünkü kimse 10-20 tane videoyla düzenli gelir elde etmez. YouTube’a yatırım olarak da bakabilirsiniz. Pes etmeden sürekli videolar yüklemeye devam edin. Yükleyeceğiniz videolar düzenli olsun. Örneğin her hafta 3 video yayımlamak gibi. Tüm videolarınızın toplam izlenme sayısı 10 bin olduğu zaman YouTube’un para kazanma modelini açabileceksiniz. Ancak bu demek değildir ki o aşamadan sonra her ay maaşınız yatmaya başlayacak. O aşamadan sonra video çekmeye devam ederek komik kazanç rakamlarını yavaş yavaş ciddi kazanç rakamlarına çevirmeye başlıyorsunuz bunu unutmayın.

  1. Para Kazanma Aşaması

Kanalınız toplamda 10 bin izlenmeyi geçtiğinde YouTube kanalınızın ayarlar kısmına girerek para kazanmayı aktif hale getirin. Ardından Google Adsense adı verilen reklam servisi sizin videolarınızda otomatik olarak reklamlar göstermeye başlayacaktır. Bu reklamlar kanalınızın konu ve konseptiyle alakalı reklamlar olmaya çalışır genellikle. Bir reklam tıklandığında ya da minimum izlenme süresi boyunca atlanmadan izlendiğinde o reklamdan para kazanırsınız. Anca bu başlangıçta küçük rakamlar kazandırırken kanalınızın toplam izlenme hacmi arttıkça daha yüksek gelirlere dönüşecektir.

10 Bin izlenme sınırından sonra bir YouTube partner şirketi (mcn) ile çalışmaya başlayın.

YouTube Partner Nedir?

YouTube partner şirketleri diğer bir ismiyle mcn şirketleri videolarınızın gelirlerine ortak olurlar. Her ay gelirlerinizin yüzdelik bir kısmını kendilerine komisyon olarak alırlar. Bunun karşılığında ise size birçok olanak sağlarlar. Kanalınızın bir videosu kopyalandığında sizin yerinize telif uyarısı gönderip kimsenin sizden video almasına izin vermezler. Sizin bir videonuz telif cezası aldığında veya yasal sorunlarda tıpkı avukatınız gibi kanalınızın tüm bu süreçleriyle sizin yerinize ilgilenirler. Tüm bunların dışında size sponsor olacak markalar yönlendirir ve daha çok para kazanmanızı sağlarlar. Sponsorlar sayesinde adsense dışında da para kazanmış olursunuz. Ayrıca bazı partner şirketleri de size video çekebilmeniz için ücretsiz olarak stüdyo ortamı da sunmaktadır.

Sponsorlardan Kazanın

Örneğin kanalınız bir teknoloji kanalıysa ve belli bir süre sonra birçok izlenme alan bir kanal haline geldiyse kanalınıza cep telefonu üreticileri veya diğer teknolojik cihaz üreticileri sponsor olabilmektedir. Bu sponsorları sizin bulmanız elbette zor olacaktır. Ancak bunu sizin yerinize mcn şirketiniz buluyor. Sizin yapacağınız yalnızca sponsor olduklarında ürünlerini veya hizmetlerini anlaşmaya şekline uygun videolarınızda yer vermeniz olacak.

Uyulması Gereken Kurallar

YouTube’a içerik üretebilmeniz için bazı kurallar bulunmaktadır. Bunlar cinsel içerikli olmayan videolar üretmek; ırk, dil, din ayrımcılığı içermeyen videolar üretmek; yüksek derecede vahşet içermeyen videolar üretmek gibi. Bunların dışında en çok dikkat etmeniz gereken nokta ise telif haklarıdır. Videolarınızda kullandığınız müzikler çoğunlukla telif hakkına tabi olmaktadır. Bu yüzden YouTube’un ücretsiz müzik kitaplığını kullanabilir, oradaki müzikleri videolarınıza yerleştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Resident Evil 7 İle Seriye Dönüş başlıklı makalemizde resident evil ve resident evil 7 hakkında bilgiler verilmektedir.

Alperen hakkında 322 makale
Kendini TeknoPUG için adamış film izlemeyi ve yazı yazmayı seven bir genç :)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*